Drahé energie zasáhly všechny, ale existují řešení

Publikováno: únor 2023

Proč zdražují ceny energií?

Za prudkým nárůstem cen plynu a elektřiny stojí hned několik věcí: omezení a zdražení cen zemního plynu, fungování společného evropského trhu s elektřinou a také rychlé světové oživení po covidové krizi.

Zdroj DeníkN

Zdroj Greenpeace

Hlavním důvodem skokového růstu cen je nicméně politika Ruské federace, která již před invazí na Ukrajinu začala omezovat dodávky zemního plynu do Evropy, čímž zvyšovala jeho cenu.

Před dvěma lety se v Evropě cena zemního plynu pohybovala kolem 15 € za MWh, loni se nacházela těsně pod hranicí 30 € za MWh a v reakci na přerušení dodávek přes Nord Stream 1 dnes vystoupala na 257 € za MWh.

iRozhlas

Podle odborníků se jedná o záměr. Ruská federace totiž ví, že snížení objemu dodávek evropské státy výrazně poškozuje. A očekává, že se mu tak podaří zlomit evropskou podporu napadené Ukrajiny.

České noviny

Vedle ruské politiky se do cen energií promítá i fungování evropského trhu, na němž je cena elektřiny určována podle nejdražšího zdroje, který je nutný k pokrytí momentální spotřeby.

Tím nejdražším zdrojem, bez něhož se zvláště v zimních měsících nelze obejít, jsou dnes plynové elektrárny. Táhnou nahoru průměrnou cenu elektřiny, která se následně propisuje do faktur pro domácnosti.

faktaoklimatu.cz

Jak stát pomáhá lidem s drahými energiemi?

Stát v reakci na rostoucí inflaci a ceny energií připravil sérii opatření, která pomohou domácnostem vyrovnat se se zvyšujícími se náklady na základní životní potřeby. Na celkovou pomoc stát doposud vyčlenil přes 177 miliard korun.

Deštník proti drahotě  Hospodářské noviny

Zastropování cen elektřiny a zemního plynu

Vláda určila maximální ceny energií. Rozhodla, že elektřina bude stát maximálně 6 korun za 1 kWh a plyn 3 koruny za 1 kWh. Zastropování platí jak pro domácnosti, tak i živnostníky a malé podnikatele. Stanovení cenového stropu se promítne již v listopadových zálohách. Nikdo tak nebude platit za energie násobky toho, co platit doposud. 

 • Zastropování cen elektřiny na 6 korunách za 1kWH a zemního plynu na 3 korunách za 1kWh zajistí, že nikdo nebude platit za energie násoby toho, co platit doposud.

Úsporný tarif

Průměrná výše podpory skrze úsporný tarif bude pro domácnost činit zhruba 15 tisíc korun, letos z toho lidé dostanou kolem 4 tisíc korun. Úsporný tarif bude fungovat automaticky, nikde se není třeba registrovat nebo o něj žádat.

 • Úsporný tarif přinese domácnostem jen v letošním roce úsporu ve výši 4000 korun.

Příspěvek pro rodiny s dětmi

Každá rodina s dětmi může jednoduše požádat o vyplacení jednorázového příspěvku na každé dítě ve výši 5 tisíc korun. Jedinou podmínkou pro získání pomoci je, aby její příjem v minulém roce nepřesáhl 1 milion korun hrubého.

 • Příspěvek 5000 korun na každé dítě mohou získat všechny rodiny s příjmem do milionu korun hrubého.

Důchody

Stát v letošním roce již třikrát zvýšil všechny strarobní, invalidní a pozůstalostní důchody. V lednu v průměru vzrostl o 810 korun, v červnu o 1 017 a v naposledy v září pak o dalších 700 korun. Celkově si tak senioři polepšili o více 2500 korun.

 • Tři valorizace penzí. Důchody se v letošním roce zvýšily v průměru o 2500 korun.

Příspěvek na bydlení

Lidé, kterým 30 procent, respektive 35 procent v Praze, příjmů nestačí na pokrytí nákladů na bydlení, mohou požádat o příspěvek na bydlení. Stát letos výši příspěvku výrazně navýšil a navíc rozšířil okruh domácností, který na něj mají nárok.

 • Všichni, kterým nestačí 30, respektive 35 procent příjmů na pokrytí nákladů na bydlení, mohou požádat o příspěvek na bydlení.

Sleva na poplatníka

V letošním roce vzrostla sleva o 3000 korun na poplatníka, a to na 30 840 korun, tedy 2 570 korun měsíčně. Jedná se o základní daňovou slevu, kterou může využít každý zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná.

 • Vyšší sleva na poplatníka. Daňová sleva pro zaměstnance i podnikatele letos vzrostla o 3000 korun.

Kde mohu ušetřit?

Ceny energií strmě rostou. Přestože stát lidem se zvyšujícími se náklady pomáhá, každý může ušetřit další peníze, když se bude řídit několika jednoduchými doporučeními, aniž by byl nucen výrazně měnit dosavadní životní styl.

 • Nezakrývejte radiátory záclonami, závěsy, oblečením nebo nábytkem. Čím lepší má radiátor výhled na zbytek místnosti, tím lépe a levněji ji vyhřeje.
 • Při větrání je nejlepší okna otevřít krátkodobě dokořán. Rychle se tak vyvětrá a stěny místnosti zůstanou teplé. Naopak trvalé větrání pootevřeným oknem vyjde draho.
 • Umístěte ledničku do chladnější části místnosti. Pokud je blízko zdroje tepla, spotřebuje více elektřiny. Ideální teplota v ledničce je pak 7 °C, zpravidla nejnižší regulační stupeň.
 • Pořiďte si LED žárovky. Jsou úsporné a ekologické. Nevadí jim časté zhasínání a dlouho vydrží. Na trhu je k dispozici široká nabídka. A dají se koupit od zhruba 30 korun.
 • Vařte úsporně. Vodu nejrychleji a s nejmenšími ztrátami ohřejete v rychlovarné konvici. Až začnete vařit jednoduše ji přelijte do hrnce a pokračujte ve vaření na plotýnce.

Každý je zvyklý na jinou pokojovou teplotu, přesto: Netopte více, než potřebujete. Snížení teploty v místnosti o 1 °C, ušetří až 6 procent energie na vytápění.