Ukrajinští uprchlíci pracují a přinášejí miliardy do státního rozpočtu

Publikováno: březen, duben 2023

Česká republika se intenzivně zapojila do pomoci Ukrajině. Pro ukrajinské válečné uprchlíky je třetí nejčastější cílovou zemí. V přepočtu na počet obyvatel jich u nás žije nejvíce v Evropě.

Česko od počátku ruského vpádu na Ukrajinu vydalo ukrajinským uprchlíkům téměř 430 000 víz dočasné ochrany, která jim umožňují přístup na tuzemský pracovní trh, k veřejnému zdravotnímu pojištění a do vzdělávacího systému.

Zhruba 35 procent ukrajinských uprchlíků tvoří děti a mladiství do 18 let věku. Z dospělých pak více než 70 procent představují ženy. Přibližně pět procent ukrajinských uprchlíků představují lidí, kterým je více než 65 let.

Počty zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny setrvale rostou a počet příjemců humanitární podpory neustále klesá. Na konci ledna v České republice pracovalo více než 94 tisíc ukrajinských uprchlíků. Celkově uprchlíci z Ukrajiny za celý minulý rok odvedli na povinných odvodech do státního rozpočtu kolem 8 miliard korun. Pomoc, kterou jim Česká republika poskytla, se tak začíná postupně vracet.